Зоран Лутовац: Здравко Понош је одличан кандидат

 Зашто нисте прихватили да будете кандидат Уједињене опозиције Србије за градоначелника Београда?
То за мене уопште није била тема. Ни у једном тренутку то нисам озбиљно разматрао нити помислио да би то било добро.

Сматрам да је у јавном интересу да пред Београђане изађемо са понудом коју они очекују: широком опозиционом листом и кандидатом или тимом који се неће доживљавати као кандидати једне од партија, него као кандидат или кандидати који окупљају и припаднике других партија, али и неодлучне и апстиненте. Важније од сваке личне амбиције и групног интереса јесте јавни интерес. И није довољно то само рећи, важно је у пракси показати да стојите иза својих речи. За успех на изборима важно је јединство или барем синхронизовани наступ опозиције и тражење најбољих решења, а не попуњавање квота и задовољавање личних амбиција.

Да ли ће Демократска странка подржати Здравка Поноша да буде кандидат УОС за председника Србије?

О томе ће одлучити чланови и органи странке. Ми смо демократска странка у правом смислу те речи. Здравко Понош је одличан кандидат и ако добије подршку чланова ДС то неће бити само формална подршка, него суштинска, теренска подршка у пуном капацитету.

Члан Главног одбора Демократске странке Александар Дикић није задовољан на који начин је најављена Поношева кандидатура и тим поводом се заложио да ДС треба да обустави преговоре о заједничком наступу на следећим градским и парламентарним изборима или да се ускрати подршка старначком руководству уколико предложи гласање о подршци кандидатури Здравку Поношу. Шта ће тим поводом бити учињено?

Он има право на своје мишљење и има пуно право да га износи на органима странке, да предлаже шта да се чини, али није у реду да најпре с тим дие у медије, а потом да нам у органима странке препричава оно шта је хтео да каже. То је недопустиво. Очекујем да поштујући демократска правила и статут странке поднесе оставку на функције које обавља или да се против њега поведе дисциплински поступак.

Неки Вам замерају да су кадрови ДС у оквиру УОС-а стављени по страни па тако рецимо Ваша заменица Драгана Ракић није узета у обзир да би могла бити председнички кандидат иако је реч о особи која има богату и успешну политичку прошлост. Kако коментариште те критике?

То није тачно. Драгана Ракић би била сјајна кандидаткиња, али би била доживљена као страначка  кандидаткиња, јер је заменица председника ДС-а. Kао што је сада већ опште познато ДС јавни интерес ставља изнад страначког интереса и личних амбиција било кога, те смо стога предложили кандидата који би био прихватљив за широки круг људи. Наш предлог за председника Србије био је проф. Миодраг Зец као нестраначка личност. Нисам предложио проф. Зеца зато што ми је пријатељ, него зато што поседује све личне и професионалне особине потребне за ту функцију. И показало се да сам био у праву јер су истраживања  показала да је он један од три кандидата са највишим рејтингом. Међутим, пошто нису били испуњени његови услови за кандидатуру он се захвалио на подршци. Разговарао сам и са др Горданом Матковић и проф. Иваном Вујачићем, јер би били сјајни кандидати са профилима који би били од опште користи, а не само за Демократску странку, али они то нису прихватили. На заједничким листама Демократска странка ће бити уважена и правично заступљена, а заузврат ће понудити најбоље људе, као што се то од ње и очекује. Биће то људи због којих ће грађани са задовољством гласати за нашу листу.

Да ли је ДС у сенци ССП и НС и какав је Ваш однос са Драганом Ђиласом и Вуком Јеремићем?

ДС није у сенци ни на који начин. Напротив, ДС је најзаслужнији што је савез уопште формиран и представља главно везивно ткиво тог савеза. Са Драганом и Вуком имам јако добре односе, пријатељске.

Kакав је Ваш став према Бриселском споразуму и могућем решењу косовске кризе?

Нормализоваћемо односе у свим сферама живота, омогућити слободан проток људи робе и капитала. Неопходно је да се о тако важном питању води дебата у друштву и парламенту, да се спусте тензије и да у првом плану буде нормализација живота, а не да се као до сада преко решавања статуса настоје решити безбедносни проблеми. Неће ни бити безбедносних проблема ако се нормализује свакодневни живот. Дакле у првом плану људи, а не статус. Осим тога, не може о статусу одлучивати један човек који игнорише и парламент и грађане. То не води стабилности. Такав начин решавања проблема је погрешан и увек се може доводити у питање због тога што је недемократски.

Суседна Босна и Херцеговина се суочава са озбиљном уставном кризом. Kако видите решење проблема у БиХ?

То је питање за Нобелову награду ако говоримо о моделу консоцијативне демократије који би требало успоставити, али је врло једноставно ако говоримо о свакодневним релацијама: институционализација равноправности, развијању и неговању политичке културе која почива на међусобном уважавању и толеранцији, а потом померање политичког тежишта из националне у привредну и социјалну сферу.

Kоје конкретне економске мере би спровела ДС уколико би поново била члан владајуће коалиције у Србји?

Ми у Деморатској странци економске мере не одвајамо од социјалних. Предуслов за подстицање привредног развоја јесте правна сигурност, дакле, владавина права и независно судство. Ако немамо такве услове у Србију ће долазити само они инвеститори који очекују брзу добит и привилегије на тржишту и пословаће само они који су блиски режиму. У том смислу веома је важна борба против системске корупције, пре свега у државној администрацији. Kорупција је снажан кочничар привредног развоја. Нема привредног развоја без задовољних радника и одговарајућег амбијента за послодавце. Привредни развој би требало да почива на иновацијама и знању, а не на јефтиној радној снази. На подстицају малих и средњих предузећа кроз стварање одговарајућег пословног амбијента, на јачању конкурентности домаће пољопривреде. На изради и спровођењу индустријске политике која одговара потребама наше привреде. На унапређењу властитих ресурса од посебног интереса, а не на њиховој распродаји. Само кумулативним спровођењем свих наведених процеса може порасти животни стандард.


Интервју објављен у дневном листу ПОЛИТИКА

Информативна служба Демократске странке