Живот радника у Србији процењен на мање од 8.500 евра
Свануо је 1. мај у Србији у којој већина запослених прима зараду на нивоу минималне, земљи рада на црно у којој су радници приморани да раде неколико послова да би преживели.
Празник рада се прославља радно у држави у којој су погибије, тешке повреде радника и хронична обољења запослених на радним местима свакодневна појава и која је живот радника проценила на 8.472,44 евра колико су добиле породице рудара страдалих на раду. И не жали за њима.
Они који имају могућности су распалили роштиље у Србији у којој се подразумева неплаћени прековремени рад, део плате у коверти и доживотни рад на одређено време. Поједини ће обележити овај датум борећи се жустро против замишљеног непријатеља, баш као у карате катама, док су прави непријатељи радника веома стварни и уочљиви из далека.
То су сумњиви „инвеститори“ промовисани у нову пословну елиту која не поштују законе сваким делом свог бића. Од сата који носе, дипломе коју су пазарили, прескупог аутомобила који возе до станова и апартмана које купују у Београду, на Златибору, Kопаонику или у иностранству. То је држава урушеног система поделе власти и заробљених институција које још увек постоје само као сервис тим сумњивим „инвеститорима“ , искључиво да би им уклонили конкуренцију и заштитили њихове привилегије.
Посебан проблем представља бесмислени систем субвенционисања „страних инвеститора“ којим је однарођена власт у Србији точак историје окренула тако да радници практично плаћају да би радили!? То није за честитање.
Демократска странка је увек била и данас је организација коју претежно чине радници. Људи који свакодневно живе „српски сан“ и уз доста муке успевају да саставе 1. и 30. мај. До детаља упознати са проблемима, припремили смо мере за враћање достојанства радницима који су темељ сваке државе, а које се базирају на: оснаживању синдиката као партнера, враћању достојанства инспекцији рада и другим институцијама, пооштравању санкција за несавесне послодавце.
Ресорни одбор Демократске странке за социјалну политику, рад, запошљавање и борачка питања