Спречити корупцију и монопол на тржишту уџбеника, бесплатни уџбеници за све ученике без марже издавача
На конференцији за новинаре о предлогу плана Демократске странке за бесплатне уџбенике, којим би се спречили корупција и монопол говорили су Владимир Пешић, координатор центра Ресорних одбора Демократске странке, и др Горан Радојев, председник Ресорног одбора ДС за образовање.
Владимир Пешић је истакао да је „образовање високо на листи приоритета Демократске странке и да се политичке партије углавном боре за такозвана министарства силе или финансија док је право благо и могућност за просперитет друштва баш у области образовања.“
„Једна од најзначајних тема у образовању су бесплатни уџбеници за сву децу, јер је трошак поласка у сваки разред огроман финансијски терет за родитеље. За двоје деце цена комплета уџбеника иде и до 300 евра, а то је само део трошка. Демократска странка је припремила предлог који ће омогућити бесплатне уџбенике за све ученике, а истовремено спречити корупцију и монопол на тржишту уџбеника. За разлику од садашње власти, ми желимо да чујемо и ставове родитеља, наставника и шире јавности на ову тему и да уважимо све сугестије које ће побољшати наш предлог. Због тога ћемо овај предлог поставити и на сајт наше странке и отворити јавну расправу о овом предлогу,“ рекао је Пешић.
Предлог Ресорног одбора за образовање је представио, потом, др Горан Радојев. „Процењује се да је тржиште уџбеника у Србији вредно између 70 и 80 милиона евра годишње. Ови износи отварају простор за евентуалну корупцију и монопол на тржишту некога од издавача и представљају за саму државу значајан расход, ако желимо да сваки ученик добије бесплатне уџбенике. Демократска странка предлаже план по коме ће износ неопходан за набавку ових уџбеника бити вишеструко мањи, а простор за коруцију готово да неће ни постојати. Залажемо се за то да држава обезбеди средства којима ће се трајно откљивати ауторска права од аутора уџбеника, који ће потом бити штампани, без садашњих маржи издавача,“ рекао је Радојев.
У предлогу се наводи да ће Завод за унапређење образовања и васпитања формирати комисије за сваки предмет, које ће оцењивати квалитете написаних уџбеника. „Ове комисије ће бити састављене од еминентих стручњака са богатим педагошким искуством. Оне ће расписивати конкурсе за трајни откуп ауторских права аутора уџбеника, уз оштре критеријуме које ће прописивати. Најмање један уџбеник ће изабрати наставници и то гласањем путем анкете (онај са највише гласова побеђује). Потом ће комисија од преосталих уџбеника изабрати најбоље, рангирајући их по квалитету. Ауторска права ће бити откупљена од свих изабраних уџбеника (и од стране наставника и од стране комисија). Уџбеници се потом у електронском формату постављају на одговарајући портал и постају јавно доступни свим грађанима Србије. Сваки наставник бира један уџбеник од понуђених на порталу, а који ће користити на настави. На јавном конкурсу се потом бира штампарија која ће штампати и дистрибуирати за сваку школу изабране уџбенике,“ појаснио је Радојев.
„Овим предлогом ће сваки ученик добити бесплатне и квалитетне уџбенике, а наставници ће без било каквог притиска бирати који ће користити у настави. Марже више не постоје, штампа иде по економској цени и тако се потенцијална корупција спречава. Напокон, комисије ће сваке године утврђивати да ли је потребно да се поједини уџбеници допуне или напишу потпуно нови и на основу тога ће расписивати нове конкурсе. Ово је наш предлог, а после јавне расправе, прилагодићемо га евентуалним захтевима јавности и уврстити га у програм Демократске странке“, закључио је Радојев.
Информативна служба Демократске странке
Предлог плана Демократске странке за бесплатне уџбенике можете преузети овде.