Лутовац: Влада коју ће саставити Вучић биће његов лични сервис

Интервју председника Демократске странке др Зорана Лутовца за лист Данас

1.На консултације са председником нисте отишли јер нисте желели да учествујете у стварању привида нормалне државе. Како се у тај став уклапа учешће на изборима под неравноправним условима и будуће учешће у Скупштинском раду? Мислите да ће се власт према опозицији боље понашати у Скупштини него до сада?

Више пута сам поновио да су консултације тековина демократске политичке културе у уређеним демократским државама и тамо оне имају смисла, а да је то код нас најобичнија фарса, симулација демократије. Не видим никаквог смисла да се у тој фарси учествује и даје привид нормалности. С друге стране, који је смисао консултација о формирању владе? Нисмо заинтересовани за учешће у влади коју ће саставити Вучић. Немогуће је водити дијалог, па макар и само протоколарни, а да све остане како јесте: да нема владавине права, слободних медија и институција и да организовани криминал контролише државу и друштво.

Што се учешћа на изборима тиче бојкотовали смо изборе због услова којих има само у банана државама јер је опште расположење грађана било да се бојкотује и јер су кључни опозициони актери били за то. Ове године услови нису били ништа бољи, али смо ипак изашли на такве изборе, јер се расположење грађана у значајној мери променило, а и расположење кључних политичких актера у опозицији. Било би бесмислено да је само ДС бојкотовао те изборе.

2.Конститутивна седница Скупштине би требало да буде у понедељак. Какву атмосферу очекујете и мислите ли да ће тада бити изабран нови председник парламента?

Сама чињеница да председник државе најављује када ће бити конститутивна седница Скупштине говори о томе у каквој држави живимо: у држави у којој један човек одлучује о свему, па и о томе ко ће бити председник парламента и да ли ће он бити изабран на тој седници или неком другом приликом? Шта очекивати од аутократе који се не обазире на Устав и законе. Тужно је у шта је Александар Вучић претворио Србију. И какву атмосферу у таквој држави можете да очекујете? Какву атмосферу можете да очекујете у парламенту у којем СНС има већину, странка која опозицију и све који другачије мисле третира као непријатеље?

3. Хоћете ли учествовати у расправи о новој влади и хоћете ли бити у сали када се буде о њој гласало?

То је прилика да грађанима кажемо ко ће у име и за рачун Александра Вучића узети у руке извршну власт и управљати њиховом судбином у тешким временима која нас чекају. То је прилика да упозоримо грађане на то шта их чека и да се добро припреме за искушења која су пред нама.

4. Да ли сада ви са неким и опозиција уопште међусобно разговара о заједничком или бар уједначеном наступу у Скупштини током избора владе или око неких других тема?

Разговарамо са свима из демократске опозиције који су спремни за разговор о свим важним питањима од јавног интереса.

5. Докле су стигли разговори са НС и Не давимо Београд започети после избора и да ли то може да значи неки нови званични савез?

Тема наших разговора није савез него усклађено деловање о свим питањима која су у интересу грађана.

6. За која министарства је ДС битно ко ће бити министар и да ли је важно ко су премијер и председник Скупштине?

Влада коју ће саставити Вучић биће његов лични сервис и потпуно је неважно ко ће бити председник те владе или министар. На жалост, ни председник Скупштине неће бити ништа самосталнији у деловању, без обзира из које странке долази.

7. Шта чека Србију после избора Владе? Које одлуке ће бити или би требало да буду кључне за земљу?

Кључне одлуке које би требало донети тичу се сигурности грађана, економске и социјалне политике. Међутим, главни проблем је тај што ми немамо уређену државу, компетентне људе нити елементарну правду у друштву. У таквим околностима цветају криминал и корупција. Нема владавине закона нити институција које би их зауздале. Нема независног судства, нити самосталног тужилаштва, а и полиција је под партијском контролом. Нема слободних медија који би о томе информисали грађане. Зато је кључно за Србију да се
организовани криминал и корупција протерају из државе, да државу уредимо тако да служи грађанима, а не криминалцима и корумпираним политичарима.

8. Да ли ће ДС гласати за законе које предлаже власт а за које процените да су добри или ћете бити чврста и опозиција по сваку цену?

Нећемо подржавати законске предлоге владајуће већине, јер је бесмислено подржавати “добре законе” ако нема владавине права. У држави у којој влада безакоње подржавање било каквих закона владајуће већине значи подржавати аутократску владавину, стављати украсну фасаду на руину у којој живимо. То значи да ћете или гласати за законе који се неће поштовати, или за законе који ће бити параван за несметану владавину организованог криминала. Чак и да имамо владавину права владајућа већина нема капацитет нити жељу да доноси добре законе, него законе који су корисни за њих саме и оне који су им лојални.

9. Шта нам говоре слике испред Скупштине Новог Сада и да ли је могуће ствари променити без силе, будући да је власт на све спремна?

Сама чињеница да сте поставили такво питање говори о томе колико је Вучић уназадио друштво у цивилизацијском смислу. Дешавања испред Скупштине Новог Сада нам као на скенеру показују насилничку природу ове власти, отуђене од својих грађана. Грађани престају да верују да је власт смењива онако како се тај процес одвија у уређеним, европским државама, каква би Србија морала да буде. Дужни смо да учинимо све што је могуће како би се суштинске промене у држави и друштву извршиле без нежељеног, насилног сценарија. Искрено се надам да је то могуће, ако довољан број незадовољних грађана на миран начин искаже. своје незадовољство, ако свако учини онолико колико може да до тих промена дође. Ниједна сила није већа од силе грађана спремних да се солидарно боре за своја права.

10. Има ли ДС и сва остала тзв проевропска опозиција капацитет и кредибилитет да и даље води грађане или су самосталне акције и проблеми група и појединаца већи магнет за побуну?

ДС има и капацитет и кредибилитет да се суочава са свим проблемима са којима се суочавају грађани и у тој борби нестраначке активисте и удружења грађана види као савезнике, а не као конкуренте, баш као и друге демократске опозиционе странке.

11. Како видите однос лидера СДС Бориса Тадића и лидера ССП Драгана Ђиласа. Као политички савременик и члан ДС сведочили сте догађајима око којих се споре. Где је према вашем суду истина?

У то време био сам амбасадор у Црној Гори потпуно посвећен свом послу, тако да нисам био непосредни сведок онога о чему се сада полемише. Полемика коју воде штетна је за обојицу, али и за опозицију у целини. У перцепцији грађана они су представници „бивше власти“ који се уклапају у стереотипе које о њима гради ова власт огрезла у корупцији и криминалу.

12. Ко вам је програмски ближи СДС или ССП и с ким бисте пре направили нову изборну коалицију?

ДС има свој опште препознатљив идентитет, традицију и програмски је профилисана као проевропска социјалдемократска странка. Такође, донели смо декларацију о опозиционом деловању у којој смо јасно рекли да нема сарадње са СНС-ом и да ћемо оваквој власти бити оштра опозиција. Стање у Србији је такво да нас обавезује да сарађујемо са свима који желе промене из корена: и са онима који су нам програмски блиски, али и са онима који то нису, али се залажу за бољи живот грађана, демократске вредности, медијске слободе и људска права.

13. Вама је ово први пут да будете посланик. Чини се да сте миран и сталожен човек. Која је ваша тактика за "борбу" са знатно искуснијим посланицима власти и опозиције?

Наступе у парламенту не доживљавам као борбу ПРОТИВ посланика власти и опозиције, него као борбу ЗА јавни интерес, ЗА грађане. Жеља ми је да што већи број грађана то јасно види кроз моје и кроз деловање мојих колегиница и колега у посланичком клубу ДС-а. Скупштина је девастирана до те мере да велики део јавности сматра да мирном, сталоженом и пристојном човеку није место у њој! Моје мишљење је потпуно супротно од тога. У скупштини није место онима који је унижавају, вређају неистомишљенике, демонстрирају полтронство. Доношење најважнијих одлука које се тичу јавног интереса јесте посао за мирне и сталожене људе.


Информативна служба Демократске странке