Лутовац: Боримо се за човека и против неједнакости
За ДС и мене лично прихватљиви су сви они који искрено желе смену садашњег режима и промену система управљања државом и друштвом, а не замену једне аутократије другом и једног екстремизма, или криминалног клана, другим.
Шта би за вас био успех на предстојећим изборима, који проценат освојених гласова?
Наша листа се зове „Уједињени за победу Србије“. У самом називу листе је садржан и наш циљ и резултат који желимо постићи. Србија ће победити ако на изборима сменимо политичко крило организованог криминала. Да ли ћемо успети зависиће од тога да ли су грађани који чине већину у Србији спремни да ту своју вољу искажу 3.априла. Ми их охрабрујемо да то учине одмах на свим нивоима да не бисмо то морали да радимо у више корака.
Са каквим планом коалиција “Уједињени за победу Србије” излази пред бираче и који је то адут који вас издваја у односу власт и на друге опозиционе листе?
Време је да подигнемо главу и исправимо кичму. Србији данас к’о никад треба промена из корена. Не само промена људи, него и целог система: институција, обрасца понашања, привредног, правног и политичког система. Дакле, увођење реда у државу, правде у друштво и одговорности у политику. Човек је на првом месту, а не статистички подаци који нас убеђују да живимо боље него што живимо. Искорењивање сиромаштва, а не убеђивање грађана да је сиромаштво нормално. Смањење неједнакости, а не енормно богаћење политичке касте око власти и даље сиромашење радника и сељака, па у просеку показивати да нам иде добро. Не, њима иде добро, а не грађанима Србије.
Време је да се то мења из корена. Kоји су конкретно ваши ставови о Kосову, уласку Србије у НАТО и Сребреници?
Kосово је по нашем Уставу и међународном праву саставни део Србије. Наша држава на KиМ има и легитимне интересе и људе којима је Србија отаџбина и једина држава коју признају. Нико нема право да одустане од тих људи и од легитимних државних и националних интереса. На жалост, Kосово је данас предмет трговине између политичког вођства у Приштини и владајућег режима у Београду. Уместо да се разговара о свеобухватној сарадњи, једина тема је статус. Што се тиче НАТО-а и Сребренице, поштујемо постојеће декларације усвојене у Народној скупштини Републике Србије: Резолуцију о заштити суверенитета, територијалног интегритета и уставног поретка Србије из 2007. године, у којој се под тачком 5. Проглашава и војна неутралност Србије, као и Декларацију о осуди злочина у Сребреници у јулу 1995. године из 2010. године.
Од почетне идеје да цела опозиција удружено изађе на изборе дошло се до више колона и председничких кандидата – да ли је то предност или отежавајући фактор у борби за власт?
ДС је подржала и иницирала свако смислено окупљање опозиције и учествовала у стварању свих великих опозиционих савеза од 2018. године па све до данас. Ми данас имамо широки савез „Уједињени за победу Србије“. Дакле, ми нисмо једна од колона, него широки савез. Тај савез је могао бити и шири, и жао ми је што није, али и овај је сасвим довољно широк за све оне који хоће снажну политичку алтернативу овом режиму и желе бити сигурни да њихов глас неће бити „бачен“.
Kоји су за вас прихватљиви партнери са којима бисте после избора могли правите коалиције?
За ДС и мене лично прихватљиви су сви они који искрено желе смену садашњег режима и промену система управљања државом и друштвом, а не замену једне аутократије другом и једног екстремизма, или криминалног клана, другим.
Јесте ли спремни да подржите председничког кандидата неке друге опозиционе странке, уколико он уђе у други круг?
Наравно да сам спреман, када би се то којим случајем десило. Ипак, једини који има шансе да уђе у други круг у овом изборном процесу је наш кандидат, Здравко Понош.