Хронологија једне обмане: Нова бројила а рачун исти
Скупштина Србије усвојила је крајем прошле године закон о потврђивању уговора о гаранцији за кредит од 40.000.000 евра који је држава узела од Европске банке за обнову и развој за набавку и уградњу "паметних електричних бројила". Реч је о зајму за набавку „паметних бројила“ за градове Ниш, Чачак и Kраљево о којем је посланике у парлементу известила Гордана Чомић, министарка за људска и мањинска права.
На питање посланика, сада покојног, Муамера Зукорлића зашто није присутна ресорна министарка, госпођа Чомић је одговорила да и она добро познаје ту област јер је дипломирана физичарка. Није био њен задатак да као физичарка подучава посланике о принципу рада ни старих (електромагнетних), ни нових (дигиталних) бројила, али то је већ друга тема.
Образлажући Предлог закона о потврђивању Уговора о гаранцији, министарка Чомић је врло мало је говорила о уштеди коју ће ЕПС имати у примени тих бројила, а много више о користи и уштеди коју ће наводно имати потрошачи из категорије домаћинстава. Између осталог, рекла је: „Реализација Уговора треба да омогући већи увид у то колико трошимо и да свако домаћинство размишља како ће да уштеди енергију. Употреба „паметних“ бројила омогућиће нам да штедимо сваки дан, јер је то нама на корист у сваком домаћинству, али са свешћу да тако штедимо и за укупан енергетски биланс целог друштва.“ Цитиране речи министарке су чиста обмана грађана.
Председница скупштинског Одбора за финансије доктор економских наука Александра Томић, с друге стране, више је говорила о економској оправданост тих бројила и користи које ће од њих имати Електропривреда Србије (ЕПС). То су: елиминисање старих, тешко одржаваних уклопивих сатова (копчалица) за свако двотарифно бројило, даљинско управљање за очитавање, спречавање крађе и друге функције за смањивање губитака на мрежи. Међутим, није ни покушала да говори о уштедама и добитку у корист потрошача. Знала је врло добро да „паметна бројила“ за потрошаче у погледу бољег увида и уштеде са оваквим тарифним системом, баш ништа не значе.
Проблем је у томе што нова бројила имају и нуде широку лепезу сувишних параметара и опција које потрошачу не користе, него му само отежавају и успоравају очитавање за интерни обрачун и праћење потрошње. На бројчанику (екрану), у интервалима од 5-6 секунди смењују се бројеви који показују стање по 7-8 параметара, од којих потрошаче интересују само два – стање скупе и стање јефтине струје. Те две ставке, прегледно и лако за очитавање чак и за неписмене, или полуписмене, потрошаче омогућавала су бројила које су производили „Искра“ Kрањ, „ЕИ Ниш“, и „Руди Чајавец“ Бањалука, као и нпр. мађарски „Ганца“ и други. Kолико обичан потрошач ништа не добија са овим новим „паметним бројилима“ види се по томе што ни она немају никакве тајмере, сензоре, лимитаторе и слично који би потрошаче упозоравали како да се понашају да би смањили потрошњу и остварили уштеду.
„Тајну“ како се заиста могу остварити велике уштеде за потрошаче увођењем „паметних бројила“ чува министарка енергетике професорка Зорана Михајловић. Она је још 2011. године као политичар-почетник, у предизборној кампањи Српске напредне странке на свим скуповима грађана обећавала увођење дневне ниже тарифе у трајању од два сата (14-16 х) и 56 сати сваког викенда (од петка у 23 до понедељка у 7 часова). Такав тарифни систем је од 1974. до 1992. године примењиван у читавој Југославији, а у БиХ није прекидан ни током рата и још се користи. Без промене тарифног система, потрошачи неће имати никакве конкретне користи од "паметних бројила". Зато и кажем да је прича министарке Чомић у прилог новог зајму чиста обмана. Са променом тарифног система при истој потрошњи, рачуни за струју могу бити мањи и за 20 посто у односу на садашње, што се јасно види из рачунице коју сам направио.
Иначе, као министарка енергетике, у фебруару 2014. године, министарка Михајловић је уприличила и разговор са грађанима на исту тему код градоначелника Новог Сада. Тада је, уз присуство представника ЕПС-а и Електровојводине јавно рекла да своје обећање о новом тарифном систему није испунила због застарелости бројила. Истакла је да су се само у Војводини стекли технички услови за примену тог новог, за потрошаче повољнијег, тарифног система, али да се тај систем не може регионално примењивати све док се услови за његову примену не створе у целој држави. Зашто ЕПС касни осам година са стварањем услова за смањење трошкова у властитом пословању, као и да се потрошачима смање износи на рачунима за потрошену електричну енергију, питање је на које одговор видимо у нестручном управљању најважнијим техничким системом у земљи и природи садашње власти која све време даје лажна обећања и повећава намете грађанима и тамо где би могла и морала да их смањи.
Светко Латиновић, инжењер електротехнике и активиста Демократске странке из Kаћа